منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۷/۲۹                                 ساعت:  ۸:۵۳ ق٫ظ      
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری:

۵ اثر تاریخی شهرری ثبت ملی می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری گفت: پنج اثر تاریخی دژ رشکان، ارگ سلجوقی، گورستان زیرین و زبرین، یخچال کلین و کارخانه سیمان ری تا پایان امسال در فهرست آثار ملی ثبت می‌شوند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، امیر مصیب رحیم زاده اظهار داشت: پرونده این پنج اثر تاریخی در کمیته ثبت آثار غیر منقول کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از تایید نهایی توسط اعضای شورا در فهرست میراث ملی به ثبت می‌رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری با بیان اینکه بناهای تاریخی و آثار طبیعی با ثبت در فهرست آثار ملی مشمول قوانین حفاظتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار می‌گیرند، افزود: بر این اساس اگر فردی به آثار ثبت شده در فهرست ملی آسیب وارد کند تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد.
به گزارش آفتاب ری، «دژ رشکان» با قدمت ۲ هزار و ۳۰۰ سال در جنب اتوبان امام علی(ع) در شهرری واقع شده که متعلق به دوران اشکانیان است و بخش‌های اصلی این اثر تا زمان قاجار پا برجا بود، اما در حال حاضر عمده این بنا تخریب شده است و «ارگ سلجوقی» نیز در مقابل دژ رشکان قرار گرفته که از چینه و خشت ساخته شده و امروزه تنها دیواره و ضلع شمالی استحکامات ارگ باقی مانده است.
شهر تاریخی ری گورستان‌های قدیمی بسیاری را در دل خود جا داده است، یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های «زیرین و زبرین» است که در حاشیه کوه بی‌بی شهربانو قرار دارد و باستان‌ شناسان قدمت آن را به دوران قبل و بعد از اسلام نسبت داده‌اند.
یخچال طبیعی « کلین» نیز در شرق بخش حسن آباد فشافویه به فاصله حدود ۴۰۰ متری غرب بقعه شیخ کلینی قرار دارد که قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش و دوران صفوی باز می‌گردد، همچنین «کارخانه قدیمی سیمان شهرری» نیز که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های ایران و نخستین خط تولید سیمان کشور از آن یاد می‌شود و قرار بود به عنوان موزه صنعت ایران از آن بهره برداری شود، همچنان بی نتیجه مانده است.

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.