منتشر شده در :  ۱۳۹۹/۰۲/۱۶                                 ساعت:  ۱۱:۵۹ ق٫ظ      

۱۵۷ هکتار گندم شهرستان ری علیه زنگ زرد سمپاشی شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری با بیان اینکه بیماری “زنگ زرد” یکی از مهمترین بیماری‌های گندم به شمار می رود، گفت: ۱۵۷ هکتار از کشتزارهای گندم شهرستان علیه این بیماری سمپاشی شد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،بارش باران و رطوبت هوا اصلی ترین دلیل ایجاد بیماری “زنگ زرد” در مزارع  گندم است که اگر به موقع شناسایی و سمپاشی نشود می تواند خسارت سنگینی به گندم کاران وارد نماید.

وی با اشاره به اینکه بخش قلعه نو به دلیل کشت گسترده گندم و رطوبت بالای هوا و زمین بیش از سایر نقاط شهرستان ری مستعد شیوع قارچ ” زنگ زرد”  است، عنوان کرد: هم اکنون کارشناسان بخش خصوص و دولتی به صورت مستمر مزارع گندم و جو را زیر نظر دارند.

عباسی تاکید کرد: کشاورزان باید به صورت جمعی و با همکاری یکدیگر اقدام به مبارزه با آفاتی مانند “سن گندم” و “زنگ زرد” کنند چرا که این آفت در صورت مهار نشدن به وسیله همه کشاورزان می تواند به سرعت در مزارعی که حتی آفت زدایی شده اند نیز انتشار یابد.

وی با بیان اینکه علائم بیماری “زنگ زرد” در روی برگ های جوان به صورت جوش یا تاول هایی به رنگ زرد مایل به نارنجی ظاهر می شود و سپس این جوش ها به هم پیوسته و نوارهایی در امتداد رگبرگ های در هر ۲ سطح برگ نمایان می شود، افزود: زنگ زرد به اندام های مختلف گندم مانند برگ,غلاف ساقه ,خوشه , گلوم و گلومل و حتی ریشک ها حمله کرده و در بهار زودتر از سایر زنگ ها به چشم می خورد.

شهرستان ری با دارا بودن ۲۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران، سالانه در حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی تولید می کند.

این شهرستان دارای رتبه اول در تولیدگندم، ذرت علوفه ای، صیفی جات، شیر و رتبه دوم را در تولید جو و تخم مرغ در استان است

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.