منتشر شده در :  ۱۳۹۸/۰۳/۱۸                                 ساعت:  ۱۱:۳۲ ق٫ظ      

گفت‌و‌گوی «تهران نیوز» با بانوان قهرمان کاراته کا + فیلم

«تهران نیوز» میزبان بانوان قهرمان رشته کاراته در مسابقات جهانی بود. پریسا رحمانی، مائده نصیری و مهری یزدانی بانوان کاراته کار قهرمان ایرانی هستند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، تهران نیوز امروز میزبان بانوان قهرمان کاراته کار ایرانی در مسابقات جهانی از شهرری بود. پریسا رحمانی، مائده نصیری و مهری یزدانی بانوان کاراته کای ایرانی هستند که در مسابقات لیگ جهانی کاراته در کشور ترکیه با هدایت مینا افسانه به مدال طلا دست پیدا کردند. این بانوان افتخار آفرین همگی از شهرستان ری هستند و ورزش را از همین شهر شروع کردند تا حالا به سکوهای جهانی و آسیایی رسیدند. در ادامه پای صحبت های این ورزشکاران خوب کشورمان و مربی موفق آنها می‌نشینیم.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

مینا افسانه هستم مربی کاراته بیست سال است که ورزش کاراته را انجام می‌دهم و نه سال است که مربی هستم.

مائده نصیری هستم متولد ۷۴، ۱۹ سال است که کاراته کار می‌کنم. هفت سال است که عضو تیم ملی هستم. کاراته را زیر نظر خانم ارباب و باشگاه مهران ری آغاز کردم و الان ۴ سال است که زیر نظر خانم افسانه کار می‌کنم.

مهری یردانی هستم متولد ۷۳، ۱۹ سال است که کاراته کار می‌کنم و از سن ۱۷سالگی عضو تیم ملی کاراته هستم.

از مقام های کشوری و بین المللی بگویید؟ چند مقام جهانی و آسیایی دارید؟

مینا افسانه: مقام های زیادی در سطح کشور داشتم و یک مقام سوم نیز در سطح بین الملل دارم که مربوط به اولین باری می‌شود که عضو تیم ملی شدم.

مائده نصیری:۳ طلا و ۱ نقره آسیا در کنار یک نقره و یک طلای لیگ جهانی مجموعه افتخارات بین المللی من است.

مهری یزدانی: مقام اول مسابقات آسیایی هنگ کنگ، مقام سوم مسابقات آسیایی ژاپن، مقام سوم مسابقات آسیایی قزاقستان و مقام اول لیگ جهانی ترکیه از جمله مقام های مهم بنده است.

http://

مهمترین ابزارهای شما برای موفقیت بیشتر چیست؟

مینا افسانه: بیشترین دغدغه ما این است که بچه‌ها از لحاظ مالی نمی‌توانند از خودشان حمایت کنند. در اکثر مسابقات ورزشکاران باید خودشان هزینه پرداختند کنند مگر اینکه عضو تیم ملی باشند و بودجه فدراسیون یاری کند که آنها با هزینه فدراسیون اعزام شوند..

مائده نصیری: حمایت از کاراته و خصوصاً بخش بانوان نیز باید مثل سایر رشته‌ها باشد. در این دوره از مسابقات لیگ جهانی کلاً ۳ مدال طلا بدست آمد که ۲ مدال طلای آن برای بانوان شهرری بود پس جا برای حمایت وجود دارد.

مهری یزدانی: به نظر من توجه به رشته کاراته و خصوصاً کاتا خیلی روحیه بخش خواهد بود. همین که حالی از ما بپرسند که کجا هستید، چه چیزی احتیاج دارید فکر می‌کنم یک دردی از ما دوا می‌کند.

برای مسابقه اخیر چقدر هزینه کردید؟ آیا جایزه‌ای هم از طرف فدراسیون به شما تعلق گرفت؟

مینا افسانه: نزدیک ۶ میلیون هزینه داشتیم. فدراسیون بخشی از هزینه اعزام را به عنوان جایزه به تیم پرداخت کرد.

یزدانی و نصیری: عمده هزینه‌های اعزام به عهده خانواده‌هایمان است. البته  برای دوره‌های قبلی فدراسیون هزینه پرداخت می‌کرد اما این دوره هزینه‌ای پرداخت نشد. فدراسیون قبلاً هزینه اعزام به مسابقات آسیایی و جهانی را پرداخت می‌کرد اما برای لیگ جهانی چون که سهمیه المپیک نیز مطرح است فقط به تعداد خاصی هزینه پرداخت می‌شود. الان ما خودمان هزینه می‌کنیم و اگر روی سکو برویم یک پاداش ناچیزی می‌دهیم که نصف هزینه ما شد.

از مسئولین چه انتظاراتی دارید؟

مینا افسانه: من به عنوان کسی که در هر دو بخش مبارزه و اجرای فرم فعالیت دارد باید بگویم در حال حاضر بچه‌های اجرای فرم مظلوم واقع شدند و فدراسیون به دلیل مسائل مختلفی از جمله المپیک به بخش مبارزه توجه بیشتری دارد. بیشترین درخواست من از فدراسیون و مسئولین این است که به بچه‌های اجرای فرم نیز بها بدهند. الان ما در بخش کاتای انفرادی مهسا افسانه را داریم که فکر می‌کنم نزدیک به ۴۰ میلیون تا به الان هزینه کردیم تا بتوانیم رنک مهسا را به ۱۰۰ برسانیم و در کورس انتخابی المپیک قرار بدهیم.

مائده نصیری: مسئولین استان تهران که بیشتر شعار می‌دهند، مثلاً در فلان سایت اعلام می‌کنند که در مراسمی از ورزشکاران استانی تجلیل به عمل می‌آید اما روز موعود که می‌رسد نه جایزه‌ای داده می‌شود و نه حمایتی صورت می‌گیرد و فقط در حد رسانه‌ای شدن باقی می‌ماند.

http://

هزینه‌های یک ورزشکار حرفه‌ای به طور متوسط چقدر است؟ 

مینا افسانه: هزینه‌ها که بالا است چون از لحاظه تغذیه، جا و مکان، پوشاک، اردوهای تمرینی و ایاب ذهاب هزینه وجود دارد. الان بزرگترین دغدغه شخصی خودم بحث مکان برای برگزاری اردو است و در خواستم از تربیت بدنی شهرری این است که همکاری کنند تا بچه‌ها را وارد اردو بکنیم.

یزدانی و نصیری: الان که با توجه به وضعیت اقتصادی شرایط خوب نیست و فکر می‌کنم دو، سه  میلیون تومانی در ماه هزینه داریم. مثلاً در بحث لباس اولاً اصلاً داخل ایران این لباس موجود نیست و نمونه خارجی آن هم حدوداً ۴ میلیون قیمت دارد. در مسابقات رسمی شما اجازه ندارید که هر لباسی را تن کنید و فقط یکسری مارک های مطرح را می‌توانید بپوشید که هزینه زیادی دارد. لباس هایی که ما در این مسابقات می‌پوشیم برای ۳ سال پیش است که هم در تمرین و هم مسابقه از آن استفاده می‌کنیم چون هزینه‌ها به شدت بالا رفته است.

حجاب در میادین ورزشی چه شیرینی و سختی‌هایی دارد؟

یزدانی و نصیری: بلاخره این موضوع سختی‌های خودش را دارد. ما خودمان جزء اولین کسانی بودیم که سال ۸۹، مسابقات آسیایی هنگ کنگ  برای اولین بار با حجاب در مسابقات حاضر شدیم. ما از کلاهای خاصی استفاده می‌کنیم و مجبور هستیم که از زیر موهای خودمان را به کلاه بدوزیم چون اگر کلاهمان از سرمان بیافتد از دیده داوران بین المللی حکم افتادن لباس را دارد و خطا محسوب می‌شود.

در کل ما شاهد آ نهستیم که با حجاب موفقیتهای زیادی کسب شده اما سختی‌های خودش را هم دارد. سالهای اول ورزشکاران سایر کشورها تعجب می‌کردند اما الان  ورزشکاران سایر کشورها نیز از این پوشش استفاده می‌کنند و مشکلی نیست.

تلخترین خاطره ورزشی شما چیست؟

مینا افسانه: تلخ‌ترین خاطره ورزشی من در دوران بازیکنی‌ام بود. دقیقاً در زمانی که ملی پوش شدم اتفاقاتی افتاد که نتوانستم ادامه بدهم.

مائده نصیری: تلخ‌ترین خاطرات ورزشی من در ایران اتفاق افتاده چون در خارج شما هر چقدر که تلاش کنید نتیجه می‌گیرید ولی در ایران یکسری دستهای پشت پرده و لابی کردن‌ها کار را سخت می‌کند.

مهری یزدانی: تلخترین خاطره ورزشی من مسابقات آسیایی ژاپن بود که اعضای تیم ملی ژاپن دچار آسیب دیدگی شدند و نتوانستند به مسابقه ادامه بدهند و این فرصت خوبی بود که به مدال طلا برسیم اما در بخش تیمی به ویتنام باختیم و حذف شدیم.

http://

جدی‌ترین رقیبان شما در سطح دنیا کدام کشورها هستند؟

ژاپن، اسپانیا، مالزی، ویتنام و مصر رقیبان سختی هستند اما همه در حال تلاش هستند و برنامه‌ریزی خوبی داشته و دارند.

آیا تا بحال با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس هم مواجه شدید؟

در بخش اجرای فرم تیمی که نه اما در بخش های دیگر هستند و اگر روزی هم با آنها مواجه شویم در احترام به مردم فلسطین با آنها روبرو نخواهیم شد.

تا کنون پیشنهاد خارجی هم داشتید؟

یزدانی و نصیری: در آسیا پیشنهاداتی داشتیم و اتفاقاً مربی آن تیم هم ایرانی بود. درست است که اگر به یک کشور خارجی بروم رسیدگی و توجه خیلی بیشتری خواهیم داشت ولی هر چه باشد ما ایرانی هستیم و به همین خاک برمی‌گردیم.

شیرین‌ترین خاطره‌ای که داشتید؟

مینا افسانه: شیرین‌ترین خاطره‌ من مسابقات لیگ پیام نور بود که با حداقل امکانات و نیرو وارد مسابقات شدیم اما قهرمان شدیم و همه را شوکه کردیم.

مائده نصیری و مهری یزدانی: این که برای اولین بار بانوان محجبه ایران در مسابقات لیگ جهانی و قسمت کاتا موفق به کسب مدال طلا شدند خیلی شیرین بود.

سخن پایانی:

مینا افسانه: امیدوارم که ورزشکارانه شهرری از هر لحاظی حمایت بشوند.

مائده نصیری: از پدر و مادرم که در این سالها چه از لحاظ روحی و چه مالی از فرزند خودشان حمایت کردند تشکر می‌کنم.

مهری یزدانی: از همه کسانی که در این مدال کمکم کردم تشکر می‌کنم. فقط چون این مدال آخرین مدالم در کاراته باشد ترجیح می‌دهم که این مدال را به روح پدرم تقدیم کنم.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.