منتشر شده در :  ۱۳۹۹/۱۰/۱۷                                 ساعت:  ۸:۵۴ ب٫ظ      

نمایشگاه اقتدار و خودباوری نیروی هوافضای سپاه کلید خورد/تکنولوژی و توانمندی های دفاعی کشور

سرهنگ پاسدار ایمان بابایی، گفت: نمایشگاه اقتدار و خودباوری نیروی هوافضای سپاه، ارائه دهنده آخرین تکنولوژی و توانمندی های دفاعی کشور در حوزه تولیدات و پیشرفته ترین تجهیزات دفاعی کشور را در بخش هوافضای کشور شامل می گردد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،سرهنگ پاسدار ایمان بابایی” مسئول نمایشگاه خودباوری و اقتدار هوافضا سپاه” در حاشیه اجرای نمایشگاه که در پارک ملی هوافضا برپا گردید در گفتگو با خبرنگار تهران نیوز، اظهارکرد: این نمایشگاه ارائه دهنده آخرین تکنولوژی و توانمندی های دفاعی کشور در حوزه تولیدات و پیشرفته ترین تجهیزات دفاعی کشور که هوافضای کشور را شامل می گردد، در ۵ بخش موشکی، پهبادی، پدافندی، سامانه های جنگنده ، هلیکوپترهای هوایی و بخش فضایی به تصویر کشیده شده است. ماموریت بخش فضایی رصد و پایش ماهواره نوری است که در مدار لئو در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری زمین قراردارد. اطلاعات سیگنال هایی که مورد نظر ماست و دیتاهای کاربردی که در حوزه هوایی وجود دارد را به ما تحویل می دهد و هر بخش سیر ارتقای سامانه های متفاوت را به تصویر کشیدیم.

 

 

وی از رونمایی  اولین سامانه موشکی اسکادل B که بین۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو متر برد داشت و وارد یگان هوایی وقت سپاه شد، خبردادوگفت: در نمایشگاه موشک هایی با برد و طیف های متفاوت سوخت مایع و جامد با آخرین توانمندی های نیروی هوافضای سپاه به نمایش گذاشته شده تا از آخرین تکنولوژی های بخش موشکی بازدارنده ترین یگان عملیاتی نیروهای مسلح آشنا شوند. بخش فوق پیشرفته در حوزه موشکی که توانمندی های موشکی را در عرصه بکارگیری و پرتاب ماهواره برها بر عهده دارد. ماهواره برها متفاوتی اعم از سیمرغ، سفیر و قاصد در بهار سال جاری موفق شد که ماهواره نور را در ارتفاع بیش از ۴۳۰ کیلومتری از سطح زمین در مدار لئو قرار دهد که در بخش روباز نمایشگاه و لانچرهای بکار گیری  این سامانه ها را به تصویر کشیدیم.

 

مسئول نمایشگاه خودباوری و اقتدار هوافضای سپاه در تبیین بخش جزیره پهبادی نمایشگاه، تاکیدکرد: در این حوزه سیر ارتقای سامانه های پهبادی از اولین پهبادی که پهبادی تلاش بود که بین ۵ تا ۱۰ کیلومتر برد داشت جانمایی شده است تا پهبادهایی که امروز تحت عنوان پهباد شاهد ۱۲۹ و پهبادهایی از خانواده RQ170 ایرانی به نمایش گذاشته شده است. امروزه پهبادهایی با برده های بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی قریب به ۲۴ ساعت ماموریت تصویر برداری در روز و شب، سامانه های بمب های هوشمند رزمی که هر هدفی را پایش و اگر نیاز باشد، هدف متخاصم را مورد اصابت قرار می دهد.

 

سرهنگ بابایی در تشریح بخش هوایی نمایشگاه، ابراز کرد: جنگنده سوخو ۲۲ و نیز تعمیرات اساسی این هواپیمای جنگنده با تکنولوژی کامل بومی، توسط جوانان خلاق ایران اسلامی در سپاه پاسداران و خط تعمیرات اساسی و سامانه های مختلفی که برای این جنگنده تعریف گردیده، به نمایش گذاشته شده است. ۲ فروند از هلیکوپترهای ساخت نیروی هوافضای سپاه ، هلیکوپتر ایرانی و شاهد ۲۷۸ در سازمان رزم نیروی هوافضای سپاه اجرای ماموریت می کنند‌.

 

وی در رابطه با بخش پدافند  که از قویترین و توانمندترین بخش نمایشگاه که ارتباط کامل بین علوم کاربردی و تلفیق بین دانشگاه صنعت و عرصه عملیات است، اشاره کرد: در ابتدای دفاع مقدس سامانه توپ ۲۳ میلی متری و توپ ۵۷ داشتیم که نهایت قدرت آن توپ ها یا گلوله هایی بودند که بین ۳ تا ۵ کیلومتر برد داشت؛ اما امروزه به حمد الهی و مجاهدت سربازانشان در نیروی هوافضای سپاه، سامانه های قدرتمند طبس و سوم خرداد را داریم که با رادارهای قوی از لحظه‌ای که یک شی خارجی پرنده بخواهد به خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران چشم بد داشته  و کیان جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داده باشد ، از لحظات آغازین در رصد و کنترل این سامانه ها بر می آیند و در قالب شبکه یکپارچه پدافند و دفاع کامل ، اجازه نخواهیم داد که هیچ موشک جنگنده، پهباد و هواپیمایی به کشور عزیز ایران آسیبی وارد آورد‌.

 

مسئول نمایشگاه اقتدار در خصوص بخش پایانی و فضایی نمایشگاه، افزود: ماموریت کنترل پایش و رصد ماهواره نور را در اختیار قرار دارد. این ماهواره هر ۹۳ دقیقه، یکبار دور زمین می چرخد و هر ۳ روز یکبار کل مساحت زمین را پایش می کند. مساحت و سیگنال های ارسال شده توسط این ماهواره را رصد کرده و د  عرصه بکارگیری تجهیزاتی که نیاز به سامانه های هدایت و کنترل دارند، دیتاهایی مورد نیاز را از این سامانه استخراج می کنیم.

وی در پایان، اشاره کرد: امیدواریم از بستر بازدیدهایی که از نمایشگاه در حوزه تولیدات هوافضا و تکنولوژی های دفاعی  به نمایش گذاشته شده است ، نگاه اتکا به درون و تکیه بر اینکه جوان خلاق و برومند ایرانی توان را دارد تا آنچه که نیاز کشور هست را خلق نماید و به غیر بخش های کشور هم تعمیم داده شود، روز افزون گردد. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند برای اینکه به نقطه قدرتمند و مولفه های قدرت برسیم، بایستی به جوان برومند، خلاق و نخبه ایرانی اعتماد نماییم.

ساراپیرانه

انتهای متن/*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.