منتشر شده در :  ۱۳۹۹/۰۶/۰۴                                 ساعت:  ۱:۲۶ ق٫ظ      

نامه اعضای کمیسیون انرژی به وزارت نفت/ دولت به قول های خود عمل نماید

پیرو فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری خطاب به دولت جهت عمل به قولهای داده شده درخصوص سیاست پالایشگاه سازی، و در راستای عمل به تکالیف نظارتی مجلس، نامه فوق از سوی کمیسیون انرژی مجلس به وزارت نفت ارسال شد.

چاپ خبر
به‌گزارش آفتاب ری،پیرو فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری خطاب به دولت جهت عمل به قولهای داده شده درخصوص سیاست پالایشگاه سازی، و در راستای عمل به تکالیف نظارتی مجلس، نامه فوق از سوی کمیسیون انرژی مجلس به وزارت نفت ارسال شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس زنگنه

وزیر محترم نفت

با سلام

همانطور که مستحضر هستید «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دست ی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» که در سال گذشته به عنوان طرح عادی در کمیسیون انرژی مجلس مورد پیگیری قرار گرفته بود در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۹۸ در صحن علنی مجلس مصوب شد و پس از تدوین آیین نامه اجرایی آنو ابلاغ رئیس جمهوری محترم در تاریخ ۲۹/۱۰/۱۳۹۸ ، در مرحله پ یاده سازی عملیاتی قرار گرفت .

رو ز گذشته مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار تصویری با هیات دولت از ضرورت « پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول ‌ هاییکه داده شده » از جمله سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری ازصادرات نفت خام در سال آخر دولت سخن گفته اند. این در حالی است که قانون مذکور مشوق های خوبی برای افزایش توجیه اقتصادی احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه در کشور مصوب کرده است و شایسته است که با توجه به ظرفیت های این قانون و همچنین اقبال عمومی سرمایه گذاری مردمی به بازار سرمایه کشور در این روزها، هرچه سریعتر نسبت به اجرای این قانون اقدام شود.

در جلسه کمیسیون انرژی مجلس با جنابعالی که در تاریخ۲۴/۴/۱۳۹۹ برگزار شد، پیرو توضیحات جنابعالی مشخص گردید که فهرست شرکت های برگزیده توسط وزارت نفت برای دریافت مجوز و احداث پتروپالایشگاه در قالب قانون مذکور نهایی شده است و آن وزارت‌خانه منتظر تصویب جدول زمان‌بندی اجرای قانون توسط هیات امنای صندوق توسعه ملی است. این در حالی است که طبق ماده ۷ آیین نامه اجرایی این قانون، هیات امنای صندوق موظف بوده ظرف مدت ۲ ماه از ابلاغ آن به تصویب سقف تعهدات قابل پذیرش برای صندوق (جدول مذکور) بپردازد و طبق ماده ۱۷ آیین نامه اجرایی مهلت وزارت نفت برای اعلام فهرست شرکت های برگزیده مجزای از آن است و این دو مهلت قانون ی لازم و ملزوم یکدیگر قرار داده نشده اند. لذا پیشنهاد می شود با توجه به آنکه مهلت ۶۰ روزه وزارت نفت برای انتخاب فهرست شرکت هایبرگزیده پایان یافته است، آن وزارت‌خانه محترم نسبت به اعلام فهرست شرکت های برگزیده اقدام نماید.

ساراپیرانه

انتهای پیام/ *

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.