منتشر شده در :  ۱۳۹۸/۰۵/۱۶                                 ساعت:  ۳:۳۷ ب٫ظ      

مهم ترین و کلیدی ترین نکات در انتخاب رشته کنکور ۹۸

نتایج اولیه کنکور سراسری ۹۸ در دسترس داوطلبان قرار گرفت و مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز تا ۲۴ مرداد می باشد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،

کات مهم و کلیدی در انتخاب رشته کنکور ۹۸

تسنیم:نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۸ به صورت کارنامه از طریق سایت سازمان سنجش در دسترس است. کنکور

کنکور

از تعداد یک میلیون و ۱۸ هزار نفر داوطلب حاضر در جلسه آزمون، تعداد ۸۳۲ هزار و۲۸۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و ۷۶۷ هزار نفر در دانشگاه ها بدون احتساب دانشگاه آزاد پذیرفته می شوند.ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی ۵۹۶هزار نفر و در گروه رشته های با آزمون ۱۷۱ هزار نفر است و ۱۲۸ هزار نفر در دوره های روزانه پذیرفته می شوند.

بیشترین رقابت برای سه رشته پزشکی

بیشترین رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی برای پذیرش در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است و تعداد هشت هزارو ۳۸ نفر در کل کشور بدون احتساب دانشگاه آزاد، در گروه علوم پزشکی پذیرفته می شوند که این تعداد ۲۶۰ نفر بیش از سال گذشته است.

فرآیند انتخاب رشته داوطلبان از روز یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸ آغاز و تا روز پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه ادامه دارد.

داوطلبانی که در زمان ثبت نام برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی اعلام علاقمندی نکرده اند، می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به این دوره ها به مبلغ ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان از طریق سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش ” بخش خرید کارت اعتباری” نسبت به انتخاب رشته از این دوره ها اقدام کنند.

فرصت مجدد برای انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی

داوطلبان علاقمند به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران درصورتیکه مطابق کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان وتربیت دبیر شهید رجایی شده اند در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به رشته های این دانشگاهها به مبلغ ۶ هزار و ۹۰۰ تومان از طریق سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش “بخش خرید کارت اعتباری” نسبت به انتخاب رشته از این دانشگاه ها اقدام کنند.

سامانه انتخاب رشته مجازی از اوایل هفته آینده

سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش به منظور راهنمایی و کمک به داوطلبان در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ “برای رشته های با آزمون” از اوایل هفته آینده از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ شامل مطالب مفید و کاربردی درباره انتخاب رشته از جمله تشریح محتوای کارنامه آزمون، آشنایی با بومی گزینی، انواع سهمیه ها، استفاده از انتخاب رشته مجازی و نکته های مهم در انتخاب رشته اصلی تدوین و در اواخر این هفته منتشر می شود، مطالعه این ویژه نامه به داوطلبان، والدین و مشاوران توصیه می شود.

پذیرش در رشته محل های صرفاً براساس سوابق تحصیلی توسط دانشگاه ها در سال ۱۳۹۸ به صورت جدا از رشته محل های با آزمون و مستقل از این مرحله با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و با ملاک معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم داوطلب و رشته انتخابی داوطلب انجام می شود.

داوطلبان متقاضی اعم از اینکه در آزمون سراسری ثبت نام کرده یا نکرده باشند یا در جلسه آزمون حاضر یا غایب بودند، می توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش که از تاریخ ۲۰ اسفند ۹۷ فعال شده است و تا تاریخ ۲۸ شهریور ۹۸ نیز فعال خواهد بود با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای مربوط نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند.

پذیرش براساس معدل به چه صورت؟

لازم به توضیح است دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته در رشته های پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۷ بهمن ۹۷ در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به همراه اطلاعیه های اصلاحی آن قرار گرفته است وهم اکنون نیز درسایت قرار دارد بنابراین کدرشته محل های مربوط به پذیرش براساس سوابق تحصیلی در دفترچه راهنمای شماره “۲” که در تاریخ ۱۷ مرداد منتشر می شود درج نشده است.

داوطلبان علاقمند به انتخاب رشته های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی باید پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاریخ ۲۰ مرداد ۹۸ به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی:www.azmoon.org مراجعه کنند.

انتخاب رشته برای رشته های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون بطور مجزا و از طریق این دانشگاه انجام می شود. بدیهی است داوطلبانی که در یکی از رشته های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند می توانند به دلخواه خود منحصراً در یکی از مؤسسات ثبت نام و مشغول به تحصیل شوند.

سازمان سنجش کشور به داوطلبان توصیه کرده است پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتماً از فهرست کدرشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید ۱۵ رقمی و شماره پرینت درج شده است یک نسخه پرینت تهیه کرده و به دقت آن را بازبینی و مشاهده کنند و در صورت مشاهده اشکال در کدرشته محل های درج شده در فرم انتخاب رشته با مراجعه به بخش ویرایش فرم انتخاب رشته آن را اصلاح کنند. لازم است پرینت فهرست کدرشته محل های انتخابی را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری کنند.

داوطلبان در حفظ و نگهداری این رسید ۱۵ رقمی و سایر اطلاعات آزمونی خود دقت کنند چون امکان سوءاستفاده از این اطلاعات برای دستکاری انتخاب رشته شما بعد از اتمام فرآیند انتخاب رشته وجود دارد.

عدم دریافت رسید ۱۵ رقمی به منزله عدم تکمیل فرآیند انتخاب رشته است بنابراین داوطلبان دقت لازم را در دریافت این رسید داشته باشند.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته هستند برای اینکه مراحل انتخاب رشته های تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند و مشکلی برای آنان به وجود نیاید، لازم است اطلاعیه های این سازمان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی و شرایط و ضوابط مؤسساتی که به صورت شرایط خاص پذیرش می کنند هم چنین دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به دقت مطالعه کنند.

پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز، پذیرش با آزمون و یا صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) آزمون سراسری سال ۱۳۹۷، منحصراً برای شرکت در گزینش رشته های تحصیلی، دوره های غیر روزانه آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ به شرط اینکه تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ نسبت به انصراف قطعی اقدام کرده باشند و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط از جمله مقررات نظام وظیفه مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سال ۱۳۹۸ هستند.

دانشجویان دوره روزانه سنوات قبل برای شرکت در آزمون باید در صورت داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون، حداکثر تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ از رشته ای که در آن مشغول به تحصیل بوده اند، انصراف می دادند در غیر اینصورت حتی در صورت انصراف بعد از این تاریخ در صورت قبولی در این آزمون، قبولی آنها باطل خواهد شد.
انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.