Friday, 9 December , 2022

مرمت بنای برج اینانج در شهرری با آجر و مصالح سازگار با محیط

  • کد خبر : 172181
  • 29 شهریور 1401 - 14:22
مرمت بنای برج اینانج  در شهرری با آجر و مصالح سازگار با محیط
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ری از مرمت بنای برج ۸۰۰ ساله اینانج به صورت اصولی و با استفاده مصالح سازگار با محیط و بنا خبر داد و گفت: آجر و مصالح مورد نیاز انتخاب و خریداری شده و به‌زودی کار مرمت این بخش نیز با وجود اعتبارات محدود آغاز می‌شود.

به گزارش آفتاب ری، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر مرمت غیراصولی برج ۸۰۰ ساله اینانج از سوی کارشناسان مطرح شد و در تصاویر منتشر شده از این بنای در حال مرمت نیز آثار استفاده از گچ دیده می‌شود.

کارشناسان حوزه میراث فرهنگی با توجه به قدمت موقعیت بسیار خوب این اثر در زمینه جذب گردشگر مرمت این بنا را بسیار مهم و حساس دانسته و از مسئولان اداره میراث فرهنگی شهرستان ری درخواست بازنگری در مرمت را داشتند.

نوروز تقی‌پور، در پاسخ به این پرسش که مرمت برج اینانج با چه مواد و متریالی اجرا می‌شود، اظهار داشت: اعتبار مربوط به مرمت این اثر تاریخی بسیار محدود است و در ابتدا تصمیم بر این بود که این طرح با توجه به حمل و نقل دشوار مصالح با استفاده از مواد دیگری مرمت شود، اما در نهایت با خریداری مصالح سازگار با محیط مرمت اجرایی خواهد شد.

وی افزود: مرمت این بنای تاریخی در ۲ فاز برنامه‌ریزی شده که با توجه به آسیبی که به پلکان دسترسی به برج ایجاد شده بود، در ابتدا راه دسترسی اصلاح و هماهنگ با محیط ساخته شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ری در ادامه گفت: در فاز دوم مرمت خود بنا مدنظر است و در این راستا آجر و مصالح مورد نیاز انتخاب و خریداری شده و به‌زودی کار مرمت این بخش نیز آغاز می‌شود که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مرمت خود اثر نیز مانند پلکان به بهترین نحو اجرایی می‌شود.

تقی‌پور در پایان خاطرنشان کرد: این اقدامات با اعتبارات بسیار کم اجرایی می‌شود، اما تلاش می‌کنیم با وجود کمبودها تمامی خدمات به خوبی اجرایی و ارائه شود.

 

انتهای متن/*

لینک کوتاه : http://aftaberey.ir/?p=172181

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.