Saturday, 28 May , 2022

شهرستان ری دومین رتبه کشور را در تقدیم شهدای مدافع حرم دارد

  • کد خبر : 168945
  • 26 دی 1400 - 15:50
شهرستان ری دومین رتبه کشور را در تقدیم شهدای مدافع حرم دارد

رئیس بنیاد شهید شهرستان ری با اشاره به نقش کلیدی مادران و همسران شهدا در مجاهدت‌های شهیدان گفت: شهرستان ری با تقدیم ۱۵۶ شهید مدافع حرم، دومین رتبه کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش آفتاب ری، «شهید» مانند پرچم یک عنصر ملی و متعلق به همه مردم است زیرا جان خود را آگاهانه فدای ملت، نظام، انقلاب و اسلام کرد و خانواده‌های شهدا به ویژه مادران و همسران، در مجاهدت‌های شهیدان، نقشی کلیدی دارند چنانکه رهبر معظم انقلاب آنها را «خاکریز دوم» نامیده‌اند.

مردم شهرستان ری همواره در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت زبانزد بوده‌اند و از خرداد سال ۱۳۴۲ تا حال حاضر با حضور فعال خود در تمام صحنه‌ها، در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند.

همزمان با روز «تکریم مادران و همسران شهدا» که به مناسبت سالروز وفات حضرت ام البنین(س) به منظور پاسداشت جایگاه مادران و همسران شهدا نامگذاری شده است و همچنین در دی ماه که محل وقوع بسیاری از رویدادها ازجمله قیام ۱۸ دی، شهادت شهید رضا قشقایی فرد، شهید وحید زمانی نیا و بسیاری اتفاقات دیگر در ری است، با رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ری گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

 شهرری ۲۹۵۳ شهید تقدیم انقلاب کرده است

حسین نصراله معاون مدیرکل و رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ری با بیان اینکه شهرستان ری ۲۹۵۳ شهید گرانقدر تقدیم نظام و انقلاب کرده است، اظهار داشت: از این تعداد، ۳۵ شهید انقلاب اسلامی داریم که چهار شهید با عنوان «پیشگامان انقلاب» در قیام هجدهم دی ماه ۱۳۵۷ به شهادت رسیدند و ۱۵ شهید گلگون کفن نیز در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به مقام شهادت نائل شدند.

رئیس بنیاد شهید شهرستان ری ادامه داد: وجود ۷۳۰۰ جانباز، ۴۸۶ آزاده و۹۳ مفقود الاثر افتخار دیگری برای شهرستان ری است همچنین تا کنون پیکر مطهر هشت شهید سرافراز طی سال‌های اخیر در عملیات تفحص، شناسایی شده و به خانواده‌ها اطلاع رسانی کرده و مراسم تشییع را برگزار کرده‌ایم.

شهرستان ری ۹۳ مفقود الاثر دارد که تا کنون پیکر مطهر هشت شهید سرافراز طی سال‌های اخیر در عملیات تفحص، شناسایی شده است

نصراله با بیان اینکه شهرستان ری دومین رتبه کشور را در تقدیم شهدای مدافع حرم دارد، تصریح کرد: شهدای مدافع حرم به تأسی از شهدای دوران دفاع مقدس، جان خود را در راه دفاع از اسلام فدا کردند تا پرچم حق برافراشته بماند و ۱۵۶ شهید را در این راه تقدیم اسلام کردند که از این تعداد ۱۰ شهید، ایرانی و اهل شهرری و ۱۴۶ شهید از تیپ فاطمیون هستند.

۳۴ درصد شهدای استان تهران متعلق به ری است

وی با بیان اینکه ۳۴ درصد شهدای شهرستان‌های استان تهران متعلق به شهرستان ری است، افزود: هم اکنون حدود ۴۰ درصد از پدر و مادر شهدا در قید حیات هستند که در قالب طرح سپاس و غیره، بازدید از خانواده شهدا به طور مستمر انجام می‌شود و در این راستا اخیرا طی مراسمی در ایوان ری، ۶۰۰ نفر از خانواده‌های مدافع حرم تجلیل شدند و به مناسبت روز تکریم مادران و همسران شهدا نیز شب گذشته مراسمی در آستان شیخ صدوق به منظور تجلیل از مادران شهدا برگزار شد.

معاون مدیرکل بنیاد شهید استان تهران در ادامه بیان کرد: تقریبا هر موضوع شهادتی که در کشور اتفاق می‌افتد به نحوی به شهرستان ری مربوط می‌شود چنانکه ما در بحث هسته‌ای شهید رضا قشقایی فرد را داریم، در بحث مقاومت شهید مصطفی میرزایی و همراه با شهادت حاج قاسم سلیمانی، شهید وحید زمانی نیا جوان دهه هفتادی را داریم.

۳۴ شهید در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) دفن شده‌اند

نصراله با اشاره به نقش کلیدی مادران و همسران شهدا در مجاهدت‌های شهیدان عنوان کرد: نقش ایثار و شهادت در شهرستان ری قوی است و در همه مقوله ها شهید دارد که بیشتر شهدا در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) مدفون هستند و ۳۴ شهید بزرگوار از جمله شهید وحید زمانی نیا، شهید ابوالفضل سرلک و شهید رضا قشقایی فرد در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) دفن شده‌اند.

وی با بیان اینکه تاریخ دی‌ماه در شهرستان ری رویدادهای متعددی را اعم از شهدای پیشگامان انقلاب اسلامی، شهدای هسته‌ای، شهدای مقاومت و شهدای مدافع حرم را شاهد بوده است، گفت: در دی ماه جاری نیز خبر تفحص سه شهید دوران دفاع مقدس را به خانواده‌های معزز آنها اعلام کردیم که در دو خانواده پدر و مادر و در یک خانواده همسر و فرزندان پس از نزدیک چهل سال از چشم انتظاری درآمدند.

رئیس بنیاد شهید شهرستان ری با بیان خاطراتی از خانواده‌های شهدا عنوان کرد: در یکی از بازدیدها، مادر شهید اردستانی نقل می‌کرد؛ طبق اعلام قبلی در مراسمی که به منظور تشییع چندین شهید برگزار شده بود شرکت کردیم و در مراسم تشییع روی یکی از تابوت‌ها اسم و مشخصات فرزند خود را دیدیم و همانجا متوجه شدیم که پسرمان شهید شده است.

مادر شهید اردستانی نقل می‌کرد؛ در مراسم تشییع روی یکی از تابوت‌ها اسم و مشخصات فرزند خود را دیدیم و همانجا متوجه شدیم که پسرمان شهید شده است

نصراله در ادامه با اشاره به موزه بنیاد شهید شهرری تصریح کرد: در این موزه برخی از آثار و مدارک و وسایل شهدا نگهداری می‌شود اما لازم است که فضای بزرگتری برای این منظور احداث شود که در این راستا جلسات متعددی با مسؤولان شهرستان و استان، باغ موزه دفاع مقدس و شهردار تهران داشتیم و نظر بر این بود که فضای وسیع‌تری در نظر گرفته شود.

برای معرفی قیام ۱۸ دی به نسل جوان باید کار محتوایی انجام شود

وی در ادامه با اشاره به قیام مردم ری در ۱۸ دی ماه یادآور شد: مردم مبارز و ولایی شهرری در ادامه حرکت‌های انقلابی خود، ۱۸ دی ماه ۱۳۵۷ که برای گرامیداشت شهدای مشهد، قزوین و کرمانشاه عزای عمومی اعلام شده بود، از حرم حضرت عبدالعظیم(ع) تا میدان شهرری بر علیه رژیم پهلوی تظاهرات کردند که با تیراندازی عوامل رژیم، چهار نفر به نام‌های قاسم سبزعلی، عباس ملکی، اصغر طرق وردی و علی کوهی نژاد به شهادت رسیدند و بیش از ۵۰ نفر از مبارزین مجروح شدند.

معاون مدیرکل بنیاد شهید استان تهران اضافه کرد: قیام تاریخی ۱۸ دی شهرری نقطه عطفی در تاریخ انقلاب بود و در سرعت بخشیدن به فرایند پیروزی انقلاب نقش اساسی داشت و شهدای این روز به نام «پیشگامان انقلاب اسلامی» مشهور شدند. هر ساله به مناسبت حماسه این روز، آیین عطرافشانی مزار این شهدا و مراسم بزرگداشتی با حضور اقشار مختلف مردم و مسؤولان برگزار می‌شود.

نصراله با تاکید بر ترویج تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی گفت: درخصوص قیام تاریخی مردم شهرری در ۱۸ دی، باید کار محتوایی انجام شود و سازمان‌های فرهنگی از جمله آموزش و پرورش و ارشاد بیشتر به این موضوع بپردازند تا دانش آموزان و جوانان حداقل در شهرستان ری شناخت بیشتری در این خصوص داشته باشند.

امروز به ایثار اجتماعی نیاز داریم

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته درخصوص گسترش فرهنگ ایثار و شهادت، بیان کرد: اکنون در جامعه بیشتر به ایثار اجتماعی احتیاج داریم لذا در راستای ترویج فرهنگ شهادت باید ایثار اجتماعی را در جامعه توسعه دهیم زیرا به قول حاج قاسم؛ مقدمه شهید شدن، شهید بودن است.

رئیس بنیاد شهید شهرستان ری، ایثار پرستاران در دوران کرونا را نوعی از ایثار اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: کمک‌های مومنانه، کمک به سیل‌زدگان، زلزله‌زدگان و آسیب‌دیدگان کرونا نیز ایثار اجتماعی هستند و همانگونه که در دفاع مقدس مردم در پشت جبهه‌ها یاور رزمندگان بودند در زمان حال نیز این ایثارها ادامه دارد چنانکه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند؛ عطر دفاع مقدس پیچید.
انتهای متن/*

لینک کوتاه : http://aftaberey.ir/?p=168945

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.