منتشر شده در :  ۱۳۹۹/۰۶/۰۴                                 ساعت:  ۸:۵۶ ق٫ظ      

در طرح پیشنهادی گشایش اقتصادی دولت طرحی غیر از گشایش است

روبات بگلریان نماینده مردم ارامنه جنوب و عضو کمیسیون انرژی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آفتاب ری: آقای قالیباف موضوع اصلی این طرح را که فروش سلف نفتی می باشد را به کمیسیون بودجه و اقتصاد ارجاع دادند.

چاپ خبر
روبات بگلریان نماینده مردم ارامنه جنوب و عضو کمیسیون انرژی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آفتاب ری در رابطه با پیشنهاد گشایش اقتصادی حسن روحانی از طرح پیش فروش نفت با استفاده از اوراق سلف موازی نفتی که بر مبنای این طرح نفت را با هرز به فروش می رسانند و پس از گذشت ۲سال به خریداران این امکان را می دهد که با اکتساب درصدی کارمزد نفت را فروخته و معادل ریالی قیمت جهانی نفت را با شمارش ثمن روز ارز دریافت کنند، اظهارداشت: آقای قالیباف موضوع اصلی این طرح را که فروش سلف نفتی می باشد را به کمیسیون بودجه و اقتصاد ارجاع دادند.

وی در ادامه، تصریح کرد: در جلسه غیر علنی که ۳شنبه گذشته با حضور آقای پور ابراهیم (رئیس کمیسیون اقتصادی) برگزارگردید ایشان گفتند که دولت خواستار فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفت به مردم  می باشد منتها این شکل از فروش اقراض را بوجود آورده؛ اگر بحث اقتراض از سوی واردات نفتی باشد که این چنین احکامی در بودجه وجوددارد و بر همین مبنا می تواند اوراق قرضه به هر عنوانی چاپ کند و دیگر نیازی به این طرح با این عنوان و شکلی که دولت مطرح می نماید نیست.

بگلریان در مورد ایراد این طرح، افزود: اگر بحث ۲۰۰ میلیون بشکه نفت به شکل اقتراض پیش آید بار آن بر دوش دولت آینده خواهد افتاد.

نماینده مردم ارامنه جنوب در رابطه با شروطی که در خصوص این طرح گذاشته شد، عنوان داشت: اول اینکه فروش نفت قطعی باشد و دوم  بتوانیم پالایشگاه های خودرا تجهیز کرده که اگر این نفت را مردم خریداری کردند، ارزش آفرینی شده و از حالت خام آفرینی در آید؛ در واقع مردم متوجه باشند که اگر دولت اوراق آن ها را نخرید بتوانند به نحوی با ین اوراق معامله انجام دهند. و سوم اینکه می تواند سررسید ۲ساله نبوده و کوچک تر باشد.

عضو کمیسیون انرژی در رابطه با نارضایتی آقای حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه، افزود: ایشان متذکر شدند که بنابر تحلیل ما بر احکام برنامه و بودجه ۹۹ دولت چنین حقی را نداشته و برای تصویب این طرح حتما باید مجلس نظر دهد.

وی در مورد اینکه گشایش اقتصادی یعنی چه، خاطر نشان کرد: گشایش یعنی اینکه یک بسته سیاسی اقتصادی داشته باشیم. دولت کسری بودجه دارد و تلاش خواهد کرد که بخشی از آن را تامین و خلاهای اقتصادی را پر کند و در این طرح پیشنهادی دولت چیزی را مشاهده نکردم که بشود به آن گشایش اقتصادی گفت.

بگلریان اشاره کرد: آقای روحانی طرح پیشنهادی خودرا د ر جلسه ۳ قوه مطرح کردند و به دلایل شرایط اقتصادی کشور به دنبال مصوب شدن این طرح هستند. در حال حاضر این طرح در وضعیت بلاتکلیفی مانده است.

ساراپیرانه

انتهای پیام/*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.