منتشر شده در :  ۱۳۹۸/۰۵/۰۷                                 ساعت:  ۸:۴۴ ق٫ظ      

خانه تاریخی کلیددار حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

سال‌ها قبل خانواده آقای کلیدداری که کلیددار حرم بود در این کوچه زندگی می‌کردند، کلیددار به کسی گفته می‌شد که مسئولیت باز کردن درب ضریح را داشت.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، کوچه «کلیدداری» در خیابان «ادیب کاشانی» موازی با بازار سرپوشیده حرم قرار دارد. کوچه بن‌بستی که شاید بتوان گفت یکی از معروف‌ترین کوچه‌های شهرری است. وقتی دورتادور حرم حضرت عبدالعظیم(ع) کاروانسرا و یا زمین‌های کشاورزی بود و بیشتر ساکنان اطراف حرم در محله نفر‌آباد زندگی می‌کردند این کوچه نزدیک‌ترین محله به صحن حرم حضرت عبدالعظیم(ع) بود. اما چرا این کوچه به نام کلیدداری معروف شده است!

سال‌ها قبل خانواده آقای کلیدداری که کلیددار حرم بود در این کوچه زندگی می‌کردند. کلیددار به کسی گفته می‌شد که مسئولیت باز کردن درب ضریح را داشت و نذوراتی را که زائران در ضریح می‌ریختند جمع‌آوری می‌کرد. شغل کلیدداری قدمتی ۲۰۰ساله دارد. آقای کلیدداری چنین مسئولیتی را در آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برعهده داشت.

ویژگی های کوچه کلیدداری

یکی از ویژگی‌های کوچه کلیدداری، وجود بناهای قدیمی است، خانه‌هایی با معماری ایرانی و اسلامی که بزرگان شهرری در آن زندگی می‌کردند. از ۵۰ سال قبل و با ساخت مدارس متعدد این کوچه بیشتر شبیه به مجتمع علمی شد که هنوز هم نشانه‌هایی از مدارس قدیمی در آن دیده می‌شود.

کاج‌هایی که سر به آسمان می‌سایند

وارد کوچه که می‌شوی درختان کاج درست در میانه کوچه توجه را جلب می‌کند این درختان آخرین بازمانده از کاج‌های کوچه کلیدداری هستند. زمانی تمام طول کوچه پر بود از درختان کاج که سر به آسمان می‌ساییدند، یکی از بانوان ساکن در این کوچه می‌گوید: «کوچه ما زمانی به یک باغچه بیشتر شباهت داشت. علاوه بر درختان کوچه در هر خانه چند کاج وجود داشت و همین سرسبزی و طراوت سبب شده بود که این محله غبطه بسیاری از اهالی شهرری را برانگیزد. بچه‌ها به این درختان تاب می‌بستند و صدای بازی و شادی آنها در فضا می‌پیچید. وقتی تب ساخت‌وساز بالا گرفت کاج‌ها یک به یک قطع شد و جای آنها را آپارتمان‌های بلند گرفت.»

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.