Saturday, 20 August , 2022

حفظ دژ ۲۵۰۰ ساله شهرری نیازمند حمایت مسئولان

  • کد خبر : 170786
  • 07 تیر 1401 - 13:05
حفظ دژ ۲۵۰۰ ساله شهرری نیازمند حمایت مسئولان
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ری از آغاز مرمت و ساماندهی اثر تاریخی ۲۵۰۰ ساله دژ رشکان در شهرری خبر داد و گفت: این اثر به دلیل جایگاه قرارگیری دستخوش آسیب‌ها و سرقت‌هایی بوده که تا پایان تیرماه کار ساماندهی اثر و تعمیر و تکمیل پله‌ها اجرایی می‌شود.

به گزارش آفتاب ری، نوروز تقی‌پور، با اشاره به قدمت دژ رشکان اظهار داشت: دژ رشکان یکی از این بازمانده‌های ۲۵۰۰ ساله در مرکز شهرری و در محله صفائیه است که با توجه به اقبال گردشگران به بازدید از این اثر تاریخی و وجود مشکلات و معضلات در این محوطه تاریخی پروژه مرمت و ساماندهی این اثر با پیگیری اداره میراث فرهنگی شهرستان ری آغاز شد.

وی افزود: این پروژه در راستای استحکام بخشی دیواره‌ها، ساماندهی و خاکبرداری، نظافت و پاکسازی و همچنین تعمیر پله اجرایی شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ری در ادامه گفت: این اثر مهم تاریخی و پر بازدید به دلیل جایگاه قرار گیری دستخوش آسیب ها و سرقت هایی بوده که پیش از این نیز برخوردهای قهری با سارقان و خاطیان صورت گرفته و در حال حاضر با بودجه پیش بینی شده کار تعمیر و تکمیل پله‌های منتهی به دیده بانی برج در حال اجراست.

تقی‌پور تصریح کرد: امیدواریم تکمیل پروژه با بودجه مصوب تا پایان تیرماه به اتمام برسد تا امکان پذیرایی بهتر از گردشگران بومی و غیربومی در تابستان امسال فراهم شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ری ابراز داشت: برای تکمیل این پروژه و بهره‌برداری شایسته نیاز است که تمامی مسئولین شهری و شهرستانی اداره میراث را حمایت و پشتیانی نمایند.

تقی‌پور در ادامه با اشاره به وجود نگهبان در این اثر تاریخی در پایان خاطرنشان کرد: نگهبانی جهت حفظ این اثر در محل مستقر است اما به دلیل گستردگی و دسترسی راحت سودجویان به این اثر تاریخی می‌بایست این اثر تاریخی محصور شود تا امکان پاسداری از اثر فراهم شود.

 

انتهای متن/*

لینک کوتاه : http://aftaberey.ir/?p=170786

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.