منتشر شده در :  ۱۳۹۸/۰۲/۱۱                                 ساعت:  ۵:۱۶ ب٫ظ      
رئیس اداره اوقاف شهرری:

تمام دخل و خرج امام زاده‌­های شهرری به اطلاع مردم می‌رسد+فیلم

نشست هم اندیشی مدیران امام‌زادگان و بقاع متبرکه شهرستان ری باحضور رئیس اداره اوقاف و امام جمعه شهرری در مورد خدمات این اداره در سال ۹۷ برگزار شد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، نشست هم اندیشی مدیران امام‌زادگان و بقاع متبرکه شهرستان ری با حجت الاسلام و المسلمین صادقی، مدیر اداره اوقاف شهرستان ری و حجت الاسلام شاهچراغی، امام جمعه شهرری در مورد خدمات این اداره در سال ۹۷، امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸ در این اداره برگزار شد.

معرفی و ابلاغ طرح افق به مدیران بقاع متبرکه از دیگر برنامه‌های این نشست بود که به آن پرداخته شد.حجت الاسلام صادقی در ابتدای این جلسه به تشریح اقدامات صورت گرفته برای ارائه خدمات به مردم پرداخت و گفت:با هماهنگی انجام شده با اداره گاز، خانواده‌­هایی که امکان پرداخته هزینه سوخت را نداشتند از این هزینه معاف شدند و از محله موقوفات این هزینه پرداخت شد. شناسایی فقرای محلات و معرفی آنها به کمیته امداد برنامه دیگری بود که در ایام عید نوروز انجام شد.

از دستگاه­‌های مختلف خواستیم، افرادی که بیمار هستند و توان پرداخت هزینه­‌های درمانی را ندارند به ما معرفی کنند تا برای پرداخت هزینه­‌های درمانی آنها اقدام شود.

اوقاف با اجرای این طرح بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان به افراد نیازمند جهت درمان کمک کرده است. مهمترین اقدام عمرانی که در سال ۹۷ انجام شد، اتمام پروژه مسطح سازی امام­زاده عبدالله بود که تا بهمن ۹۷ به اتمام رسید.

شفاف سازی یکی از برنامه­‌های سال ۹۷ بود و در همین راستا، اوقاف تمام دخل و خرج امام زاده‌­های زیر نظر این اداره را به سمع و نظر مردم رساند و با مردم در میان گذاشتیم. رییس اداره اوقاف شهرستان ری، ضمن معرفی طرح جدید سازمان اوقاف به بیان جزئیات این طرح پرداخت و افزود: اقدام بعدی در مورد طرح افق است که توسط حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف کل کشور ابلاغ شده است.

افق، مخفف مرکز اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است که قرار است در تمام بقاع مطهر این طرح راه اندازی شود. در این طرح، خدماتی که حوزه‌های نامبرده قابل ارائه به اطراف بقاع متبرکه هست، انجام خواهد شد. مثلاً در کنار برخی امام زاده‌ها گاهی دیده شده که سرپرست یک خانواده به خاطر یک بدهی ناچیز در زندان است که این باید رصد و توسط امام زاده رسیدگی شود.

در مجموعه کمک‌هایی که از طریق امام­زاده‌­ها به همسایگان بقاع متبرکه قابل انجام است در قالب این طرح پیاده‌­سازی خواهد شد. ایشان همچنین در مورد هزینه‌های انجام شده در زمینه اجرای طرح‌ها و نیات در بخش‌های مختلف و درآمد امام زادگان در سال گذشته گفت: در مورد اجرای نیات، در بخش نیات مذهبی، سال گذشته مبلغ یک میلیارد و هشت صد و شصد میلیون تومان از محل موقوفات هزینه شد. ۷۶۰میلیون تومان کمک و مساعدت به نیازمندان داشتیم، ۳۳۰ میلیون تومان به ایتام کمک شد، ۲۷۰ میلیون هم به مساجد مساعدت شد. کل هزینه­‌های بقاع متبرکه در سال ۹۷، ۵۶۰ میلیون تومان بود که از محل موقوفات مرتبط پرداخت شد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام شاهچراغی به اهمیت موضوع وقف و جایگاه امام‌زادگان پرداخت و گفت: اراده خداوند بر این است که در این پایگاه‌­ها دین خدا با عظمت باشد و تبلیغ شود و شما در اوقاف به عنوان متولیان این کارها باید قدر آن را بدانید. شما باید اقدامات خود را بررسی کنید و به بینید که با این اقدامات چقدر در رشد دین و ایمان مردم نقش داشتید.

امام جمعه شهرستان ری افزود: امام­زاده­‌ها پایگاه آسایش مردم هستند پس باید زمینه آن فراهم شود و باور کنیم که در یک مرکز مقدس در حال فعالیت هستیم. دین خدا سه پایه و شاخه دارد که در این امام­زاده­‌ها باید به دست مردم برسد. اولین پایه، پایه اعتقاد است. عقیده و دین مردم در این مراکز باید تقویت شود. این کار نباید با شلوغ کاری باشد و باید معقولانه انجام شود.

باید احکام دین را در این بقاع به دست مردم برسانیم چون در این زمینه متأسفانه ضعیف هستیم و باید تقویت شود. مسئله اجتماعی پایه سوم دین است که خیلی به کار نیاز دارد زیرا عقب افتادگی زیادی در این حوزه وجود دارد. فقر اجتماعی و اقتصادی موجب فقر فرهنگی ­می­‌شود که باید ریشه آن را خشکاند تا دین مردم هم تقویت شود. اوقاف باید کم بضاعتان و بی‌بضاعتان را شناسایی کند و به اوضاع آنها رسیدگی کند. باید به دنبال فقرا بروید و منتظر نباشید که آنها به شما مراجع کنند.

http://

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.