Monday, 20 March , 2023

از تور روستا گردی ورامین تا ری‌گردی دانشجویان

  • کد خبر : 169943
  • 31 اردیبهشت 1401 - 14:27
از تور روستا گردی ورامین تا ری‌گردی دانشجویان
همزمان با هفته میراث فرهنگی، تور ری‌گردی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، تور بازدید از روستاهای تاریخی ورامین، آیین سمنوپزان در کاروانسرای حاج‌کمال رباط‌کریم و گردهمایی همیاران میراث‌فرهنگی در قرچک با هدف ارتقای دانش و سواد میراثی و معرفی میراث‌فرهنگی انجام شد.

به گزارش آفتاب ری، در ادامه فعالیت های اداره کل  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران  به مناسبت روز جهانی موزه‌ها (۱۸ می)، روز ۲۸ اردیبهشت وآغاز  “هفته میراث‌فرهنگی” در جهت  ارتقاء دانش و سواد میراثی جامعه برنامه‌های مختلف و متنوعی در سراسر استان تهران متناسب برای تمام گروه‌های سنی و اقشار جامعه در حال برگزاری است.

ری‌گردی دانشجویان در هفته میراث‌فرهنگی

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ری از برگزاری تور ری‌گردی برای دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در هفته میراث‌فرهنگی خبرداد و گفت:در این تور نیم‌روزه دانشجویان از آثار تاریخی آتشکده‌ری، برج طغرل، چشمه‌علی و دژ رشکان بازدید کردند.

نوروز تقی‌پور با بیان اینکه تور ری‌گردی با شعار دانشگاه و توسعه پایدار میراث‌فرهنگی برگزار شد افزود: توسعه و تقویت روابط با مراکز دانشگاهی موجب معرفی هرچه بهتر و بیشتر میراث‌فرهنگی در جامعه می‌شود.

از تور روستا گردی ورامین تا ری‌گردی دانشجویان

تور روستاگردی در ورامین

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ورامین از برگزاری  تور بازدید از روستاهای تاریخی به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی  خبر داد وگفت: در این برنامه که برای شهروندان تهرانی برگزار شد، جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی روستای قلعه‌بلند و خاوه معرفی شد.

ژیلا خدادادی ادامه داد: در برنامه روستاگردی گردشگران از آب‌انبار و عمارت تاریخی ارباب‌حسین، امام‌زاده سلطان سیدمحمود، حمام خزینه، کوچه درختی و قلعه تاریخی خاوه بازدید کردند.

وی افزود: این برنامه با حضور محمدرضا تاجیک پژوهشگر تاریخ ورامین برگزار شد.

مراسم آیینی سمنوپزان در کاروانسرای حاج‌کمال رباط‌کریم

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رباط‌کریم نیز از برگزاری مراسم آیینی سمنوپزان به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی در محل کاروانسرای حاج‌کمال خبر داد و گفت: در این مراسم با اجرای عروسک شهروندی باباکریم و مشارکت بانوان کار پخت سمنو انجام می‌شود.

حمید کریمی افزود: یکی از اهداف این برنامه ایجاد پیوند بین آیین‌های فرهنگی و عذایی با میراث فرهنگی است.

کار پخت سمنو از ظهر روز شنبه ۳۱ اردیبهشت در محل کاروانسرای حاج‌کمال با همکاری و مشارکت شهرداری رباط‌کریم انجام می‌شود.

از تور روستا گردی ورامین تا ری‌گردی دانشجویان

گردهمایی همیاران میراث‌فرهنگی در قرچک

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان قرچک گفت: اولین گردهمایی همیاران میراث‌فرهنگی ویژه دانش‌آموزان دبستانی برگزار می‌شود که در این مراسم دانش‌آموزان با خواندن پیام هفته میراث‌فرهنگی، اعلام می‌کنند که به عنوان همیاران میراث‌فرهنگی در معرفی و حفاظت از آثار تاریخی کشور تلاش خواهند کرد.

مریم خدابنده  با بیان اینکه این مراسم ظهر روز شنبه ۳۱ اردیبهشت با مشارکت اداره آموزش و پرورش در مدرسه شاهد ریحانه النبی (س) برگزار می‌شود، افزود:در این مراسم دانش آموزان بعد از خواندن مرام‌نامه همیاران میراث‌فرهنگی به صورت نمادین کارت عضوت همیار میراث‌فرهنگی دریافت ‌می‌کنند.

شعارهای هفته میراث فرهنگی  امسال که از ۲۸ اردیبهشت تا ۳ خرداد ماه  برگزارمی شود، به شرح ذیل است:

۲۸ اردیبهشت؛ اولین روز | قدرت موزه‌ها، نوآوری، پایداری، جامعه‌سازی

۲۹ اردیبهشت؛ دومین روز | حفاظت از میراث‌فرهنگی و مشارکت مردمی

۳۰ اردیبهشت؛ سومین روز مطالعات دانش‌بنیان، پژوهش و آموزش

۳۱اردیبشهت؛ چهارمین روز | مرمت و احیای آثار و بافت‌های تاریخی

۱ خرداد؛ پنجمین روز | ثبت ملی و جهانی آثار، دستاوردها و ظرفیت‌ها

۲ خرداد؛ ششمین روز | پایگاه‌های تاریخی، اهداف ملی، ابعاد جهانی

۳ خرداد؛ هفتمین روز | میراث‌فرهنگی و دفاع مقدس

 

انتهای متن/*

لینک کوتاه : http://aftaberey.ir/?p=169943

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.